roy_hargrove

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Earth & Sky Stage

 

 

 

Divas Voice

Ženski vokalni kvintet Divas Voice, osnovan je 2008. godine od članica niškog Akademskog hora (Marija Vasić, Tamara Đorđević, Milica Dejanović, Ivana Milošević, Jelena Stevanović), debituje na njegovom tradicionalnom novogodišnjem koncertu 2008. i od tada je ovaj vokalni kvintet redovno prisutan na koncertnim nastupima Hora, ali i na proslavama i kulturnim manifestacijama u gradu. Repertoar ovog, po mnogo čemu specifičnog vokalnog kvinteta, zasnovan je na popularnim i muzički vrednim numerama iz oblasti soul, jazz, r’n’b, pop muzike kao i spirituala, aranžmanski prilagođenim ženskom a capella sastavu. Trenutno rade na pripremi svog prvog CD izdanja.

 

 

FES (BELGIJA)

Flat Earth Society jedan je od najoriginalnijih big bendova u svetskim razmerama, Od osnivanja (1997) predvodi ih kompozitor i klarinetista Peter Vermeersch, a njihova muzika je kombinacija bogate tradicije belgijskih brass orkestara sa karakterističnom “kreativnošću pometnje”. FES su obajavili 10 odlično ocenjenih albuma, bili house band na Festivalu u Brižu (2002), učestvovali u izvođenju prve Big Band opere “Heliogabal” koju je komponovao lider orkestra Vermeersch (libreto je napisao Thomas Jonigk).

Godine 2003. Flath Earth Society su započeli saradnju sa poznatim jazz klaviristom i kompozitorom Uri Keinom (Uri Caine) sa kojim su sledece godine krenuli na uspešnu turneju. FES a repertoaru imaju originalne kompozicije članova orkestra, ali i obrade u rasponu od grupe The Residents do Louisa Armstronga: projekt “The Armstrong Mutations”, premijerno su predstavili na zatvaranju Jazz festivala u Briselu, a potom objavili i na CD-u.

 

 

Slivovitz

Sastav osnovan u Napulju (2001) godine kombinuje jazz tradiciju, ali i avangardni pristup (u stilu Johna Zorna) sa furiznim plesnim ritmovima juga Italije, soulom i melodikom širih mediteranskih prostora – sve do srca Balkana (što i obajšnjava ime grupe). Finalni rezultat je neverovatno skladna i pre svega zavodljiva mešavina zvuka koja izbegava svim stilskim klasifikacijama. Prošle godine su za američku etiketu Moonjune records (za koju snimaju Soft Machine Legacy Allan Holdsworth, Chad Wackerman, Tony Levin…) obajvili drugi album “Hubris”. Članovi sastava su Derek Di Perri (harmonika), Marcello Giannini (gitara), Riccardo Villari (violina), Domenico Angarano (bas), Pietro Santangelo (saksofon), Ciro Riccardi (truba) i Salvatore Raionone (bubnjevi).

 

 

 

 

Roy Hargrove

Jedan od vodećih jazz trubača Roy Hargrove koji se od kraja osamdesetih neprestano nalazi na listama najboljih trubača, kompozitora i aranžera magazina “Downbeat”, višestruki je dobitnik i prestižne Grammy nagrade u različitim jazz kategorijama, a ove godine je nominovan za najbolji jazz solo u kompoziciji “Ms. Garvey, Ms. Garvey” sa albuma njegovog big benda “Emergence”. Hargrou je, pod uticajem velikana poput Cliforda Browna, Maynarda Fergusona i Freddie Hubbarda, počeo da svira trubu u tinejdžerskim godinama, a verovatno presudni podsticaj njegovoj budućoj karijeri dogodio se 1987. godine, kada je u nenajavljenu posetu njegovoj srednjoj školi došao tada već svetski poznat Wynton Marsalis, koji je, oduševljen talentom mladog trubača, organizovao Roju specijalnu nastavu i za to isto leto omogućio mu nastupe u Njujorku, Evropi i Japanu.

Nastupi u postavama koje su predvodili Bobby Watson, Ricky Ford, Carl Allen, Don Sickler već tada su Hargroua ustoličili kao značajnog člana jazz scene. Posle maturiranja naredne godine, Hargrou leto ponovo provodi na turnejama sa velikim muzičarima (Clifford Jordan, Jerome Richardson, Tete Montoliu). Na jesen, kao stipendista magazina “Downbeat” u kojem je proglašen za najboljeg jazz solistu godine, upisuje Berklee School of Music, ali se već 1990. seli za Njujork gde je u međuvremenu započeo i diskografskui karijeru kao vođa svog sastava i upisao džez odsek tamošnje New School.

Kao vodja različitih sastava (Quintet, RH Factor, Big Band…) Hargrou je objavio dvadesetak albuma medju kojima i “Tenori našeg vremena” na kojem su svirali i Johnny Griffin, Stanley Turrentine, Joe Henderson i Joshua Redman. Nastupao je i snimao sa vodećim jazz imenima (Sonny Rollins, James Clay, Frank Morgan, Jackie McLean, Slide

Hampton, Dianne Reeves, Abbey Lincoln, Helen Merrill, Jimmy Smith, Cedar Walton, Oscar Peterson, T.S. Monk, Shirley Horn, Dave Brubeck, Roy Haynes, Herbie Hancock, Michael Brecker, Kevin Mahogany, Jimmy Cobb, Mike Stern… ), ali i sarađivao sa umetnicima iz drugih muzičkih žanrova: Erykah Badu, D’Angelo, Diana Ross, Vanessa Williams, Boz Scaggs, Gilles Peterson, Linda Ronstadt, Rod Stewart, Gladys Knight..

Članovi njegovog kvinteta su saksofonista Justin Robinson, klavirista Jonathan Batiste, kontabasista Ameen Saleem i bubnjar Montez Coleman.

 

 

Georgie Fame

Britanski klavijaturista i pevač Georgie Fame jedan je od najupečatljivijih predstavnika britanske scene. Kako kažu kritičari, njegov stil je upečatljiva mešavina jazz muzike i američkog ritma i bluza još od šezdesetih godina kada je sa svojim pratećim bendom “Blue Flames” stekao popularnost velikim hitovima “Yeh, Yeh” (kompozicija latin jazz legende Monga Santamarie sa tekstom Džona Hendiksa) iz 1965. i “Getaway” iz 1966. koji su stigli do prvih mesta britanske top liste.

Njegov treći “broj jedan”, ali bez Blue Flames bila je “Balada i Boni i Klajd” (1968). U Fejmovom bendu tokom šezdesetih su između ostalih svirali i Mitch Mitchel (kasnije bubnjar Jimmi Hendrix Expirience-a) i John Mclaughlin.

Snimao je i nastupao sa “bratom po oružju” orguljašem sastava Animals Alanom Prajsom sa kojim je u duetu imao još jedan hit MOR orijentacije sa kompozicijom “Rossetta”, a 1973. godine obnovio je sastab Bue Flames, najajvivši povratak ritmu i bluzu. Tokom devedesetih je sarašivao sa Vanom Morisonom u čijem je bendu Georgie Fame svirao i bio umetnički direktor. Od samih početaka njegov stil je bio dosta oslonjen na swing, a vremenom se sve više okretao džezu. Svojevrsno priznanje bila je jednogodišnja turneja sa big bendom slavnog Count Basie-a. Jedno vreme je saradjivao i sa sastavom Rhythm Kings koji predvodi bivši Rollingstones basista Bill Wyman.

U Nišu će se predstaviti sa svojim trijom Three Line Whip u okviru koga nastupa sa svojim sinovima Tristanom i Džejmsom.

 

 

 

Zdenka Kovačiček

Zdenka Kovačiček, po mnogima najznačajnija pevačica sa ex Yu prostora, tokom karijere koja traje četiri decenije, podjednako se uspešno ogledala u različitim muzičkim pravcima (jazz, blues, rock, soul, gospel), ali i kao glumica u mjuziklu i klasičnom teatru. Na Nišville dolazi u pratnji vrhunskih muzičara (Branko Bogunović – Pif, Nenad Bego, Jadran Dučić-Čićo i Neven Mijač) sa kojima izvodi program pesama Janis Joplin iz Zagrebačke postavke mjuzikla ,,S ljubavlju, Janis” u kojem igra naslovnu ulogu.

Pevačku karijeru počela je sa 13 godina kao teenage atrakcija u Duu Hani (evropska turneja sa Bill Haleyem). U američkim klubovima u Evropi, otkrila je svoj talent za jazz, soul i blues i ubrzo počinje saradnju sa najboljim zagrebačkim jazzerima Boškom Petrovićem , Miljenkom Prohaskom, Damirom Dičićem (…) ali i sa rock triom Nirvana, grupom Time, YU jazz-rock selekcijom…Snimila je desetak albuma – poslednjih godina najviše u domenu džeza.

 

 

 

KAL

Urbani romski bend iz predgradja Beograda kreirao je stil koji su zapadni kritičari nazvali ROCK’N”ROMA. Od 2006. godine kada su otpočeli svoju karijeru do sada su u inostranstvu odsvirali preko 400 koncerata. Nastupali su na najznačajnijim domaćim i evropskim festivalima (Roskilde u Danskoj, Fuzion u Berlinu, Sziget u Budimpešti…) i dva puta gostovali u USA.

Ostvarili su saradnju sa jednom od najpoznatijih Njujorških muzičkih atrakcija Gogoll Bordellom koji su izmedju ostalog svirali sa Madonom na Global Warmingu u Londonu. Producent njihova oba albuma je Mike Nielsen poznat po saradnji sa najvećim svetskim muzičkim atrakcijama poput satava:Underworld,Snow Patrol,The Cure,Jamiroquai… Na prestižnoj World Music Chart Europe sa oba albuma zauzeli su prva mesta i iza sebe ostavili bendove poput: Gotan Project, Natasha Atlas,Ojos de Bruho. Na istoimenoj listi 2006-te godine bili su treći na godišnjem nivou što nijednom bendu sa ovih prostora nije pošlo za rukom. Kal je jedini bend sa ovih prostora koji je izabran medju preko 1000 bendova iz celog sveta da 2006-te godine svira na najznačajnijem sajmu world muzike u Španiji WOMEX.

Na domaćoj sceni saradjivali su sa Rambom Amadeusom u numerama “Dikh Tu Kava” i “Komedija” za koje su 2007-me god. dobili nagradu za najbolji video spot na prostoru ex Jugoslavije “Davorin Popović” a na poslednjem albumu saradjivalli su sa reperom Marcellom u pesmi “Krasnokalipsa”.

 

 

Gate stage

 

 

Lav Kovač Quintet (NOVI SAD)

 

Mladi kompozitor, bubnjar i perkusionista Lav Kovač je jedan od najtalentovanijih muzičkih stvaralaca na polju jazz i savremene muzike, jedan od retkih dobitnika Berklee College of Music stipendije sa ovih prostora. Pored formalnog obrazovanja za klasnične udaraljke stečenog u rodnom Novom Sadu, Lav je polaznik i mnogih jazz radionica (izmedju ostalih i Nisville Jazz Workshop-a za bubnjeve 2009. godine) i dobitnik mnogih nagrada na takmičenjima u zemlji i inostranstvu. Nastupao je sa mnogim sastavima u zemlji i inostranstvu, na festivalima poput Earth festivala u Grčkoj, Exit, Interzone i Novosadskog Jazz festivala… Aktivno je sarađivao i sa regionalnim Simfonijskim orkestrom i Srpskim narodnim pozorištem u Novom Sadu. Sa bendom „Centralni komitet“ kvalifikovao se u finale Umbria Jazz Balkanic Windows festivala 2009. godine. Na Nišville festivalu nastupiće sa svojim kvintetom.

 

 

 

 

Kafe Ball (NIŠ)

Kafe Ball je etno jazz sastav osnovan početkom 2008. godine na inicijativu

pijaniste Mamutović Zorana. Prve nastupe belezi na gradskim festivalima pod nazivom “Sound Of South”, pod kojim je nastupao i na Nišville Jazz Festivalu 2008.godine. Pod istim nazivom je nastupio sa Dadom Topićem na manifestaciji “PRIJATELJI ŠABANU”

u Sava Centru, zajedno sa eminentnim umetnicima Evrope. Bend kasnije menja naziv u Kafe Ball. Vrlo brzo dolazi do snimanja albuma “kafe ball in ‘c’” na kome su prisutni uticaji salse, sambe, flamenka, a vidni su i uticaji balkanskih ritmova što albumu daje poseban muzički ukus. Bend izvodi i obrade poznath latino kompozicija.

Kafe Ball čine muzičari koje povezuje veliko iskustvo u radu sa različitim muzičkim stilovima. Članovi su: Mamutovic Zoran (klavir), Miroslav Milic (truba), Miki Mladenov (saksofoni, flauta, klarinet), Dragan Milovanovic(trombon), Dejan Kostic(bas), Bratislav Todorovic(gitara.), Ivan Cvetkovic(bubnjevi) i Josip Hartl (udaraljke).

 

 

 

Alex Carpani Band (ITALIJA)

Bend Aleksa Karpanija je jedan od važnijih italijanskih progressive rock bendova moderne scene. Aleks Karpani (Alex Carpani) je sarađivao sa brojnim važnijim imenima savremene scene među kojima su: David Jackson (Van der Graaf Generator), Aldo Tagliapietra (Le Orme), Paul Whitehead (Genesis, VdGG, itd.), Tony Spada (Steve Morse, Rick Wakeman, etc.), Gigi Cavalli Cocchi (Ligabue, C.S.I., Mangala Vallis, Moongarden)… Ovaj sastav iza sebe ima brojne lokalne i međunarodne nastupe u Italiji, Engleskoj, Švedskoj, SAD-u, Litvaniji, Norveškoj, Meksiku i Danskoj. Bend trenutno radi u sastavu: Alex Carpani (klavijature, vokali i video produkcija); Ettore Salati (gitara i bas pedale); Fabiano Spiga (bas, vakali i akustična gitara); Marco Fabbri (bubnjevi i perkusije).

 

 

 

Lepi Jova (NOVI SAD)

 

Sastav “Lepi Jova” nastao oktobra 2008 godine u Novom Sadu na repertoaru ima pretežno autorske instrumentalne kompozicije kao i obrade tradicionalnih tema. Muzički žanr kojem pripada ovaj sastav može s opisati kao etno savremenijeg zvuka i u modernijim arnažmanima.

Članovi sastava su: Milorad Kukić (frula), Miloš Mijatović – Nishki (klarinet), Jelena Nikolić (violina), Tibor Sabo (bas), Željko Džakić (gitara)o Njegoš Krakić (tarabuka, udaraljke).

 

 

Koma (NOVI SAD)

Grupa Koma osnovana je u Novom Sadu 2009. godine. Grupu su osnovali Ćomi i Savara. U toku rada na kompozicijama i na svom odnosu prema muzici, sastav je došao do trenutka kada su shvatili da takav koncept zahteva puniji zvuk koji će doneti treći član benda. U bend ulazi Saska DB i grupa tada dobija ime Koma. Marta 2010. godine, u Studiju 1 RTVNS, na živom sešnu, zabeleženo je osam demo snimaka pod zajedničkim nazivom Live In Koma. U toku je rad na preostalim kompozicijama koje će se naći na prvom albumu. Ideju da instrumentalnom muzikom i bez upotrebe reči predstave emotivni doživljaj, u najkraćem objašnjavaju stihovima Branka Miljkovića “Vreme je da cvet progovori, a usta zaneme”.

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


*

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.