Leszek Mozdzer

 

U Poljskoj se džez svirao i pre Drugog svetskog rata. U prvim godinama pod komunističkom vlašću bio je zabranjen, da bi posle Staljinove smrti doživeo renesansu. Do šezdesetih godina u Poljskoj su se razvila tri dominatna trenda – diksilend (tradicionalni džez), strejt-ahed (mejnstrim) i avangarda (fri-džez).

Vodeći poljski džez muzičar tog doba bio je Krištof Komeda, koji je umesto kopiranja džeza iz Sjedinjenih Država predstavljao originalan izraz, pokazujući drugim kolegama na koji način treba da rade. Među najuspešnijim sledbenicima, koji su afirmaciju doživeli u 70-im, bili su Tomaš Stanko, Zbignjev Namislovski, Adam Makovič, Mihal Urbanijak i Jan-Ptašin Vroblevski. Sa ovim istaknutim autorima i brojnim drugim talentovanim muzičarima, poljska džez scena razvila se u najjaču u celom Istočnom bloku i u jednu od najkreativnijih u Evropi.

U današnjoj emisijii predstavićemo četiri albuma aktuelnih poljskih džez umetnika.

 

  • Leszek Możdżer – Impressions On Chopin (Naive)

  • Piotr Wojtasik – Circle (SOJazz Records)

  • Paweł Kaczmarczyk – Complexity In Simplicity (ACT)

  • V4 Octet – Dialogue In Music (KulturPont Iroda)

 

Lešek Moždžer je vodeći umetnik srednje generacije, već dva puta izabran za džez muzičara godine i 14 puta uzastopno za pijanistu godine. Album koji preslušavamo sadrži originalna Moždžerova viđenja Šopenovih mazurki, etida i preludijuma.

Trubač Pjotr Vojtasik radi u različitim formacijama. U projektu Circle predvodi internacionalni džez tentet pojačan kvintetom drvenih duvača, sa kompozicijama raznih autora u aranžmanima Andžeja Jagodinskog.

Pavel Kačmarčik je pijanista mlađe generacije. Album koji je objavila istaknuta nemačka produkcija ACT predstavlja njegova raznovrsna stilska interesovanja, u formacijama od trija do septeta.

V4 Octet je projekat tzv. Višegradske grupe, u kom su snage udružili mladi muzičari iz Poljske, Češke, Slovačke i Mađarske. Slušamo numere dvojice Poljaka – trubača Vojćeha Jahne i tromboniste Jaceka Namislovskog.)

Autor i voditelj emisije: Vojislav Pantić.

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


*

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.